Коли без психотерапії не обійтися

Коли без  психотерапії не обійтися
Люди роками живуть з проблемами, які псують їм життя, але можна було б поліпшити його, звернувшись до фахівів. В яких випадках це вкрай необхідно?


Ви не в змозі контролювати свою поведінку

Наприклад, Ви з найменшого приводу виходите з себе, кричите на близьких, трапляються часті сварки з друзями, конфліктуєте з колегами. Або ніяк не можете забути нанесену вам колись образу, не можете пробачити іншу людину навіть через дрібницю. Або вам необхідно прийняти якесь рішення, а Ви усе тягнете та тягнете… Скажімо, Ви розумієте, що треба розлучитися або знайти собі житло та з'їхати від батьків, але нічого не робите у цьому напрямку.

Психолог допоможе вам зрозуміти, чому Ви так собі ведете. Можливо, на перший погляд абсурдні вчинки приносять вам якісь «вторинні» вигоди, і Ви просто не бажаєте від них відмовлятися. Якщо Ви зрозумієте, що змушує вас так поводитись, то не виключено, що ситуація нарешті зрушиться з мертвої точки.

Іноді буває і так, що причина неконтрольованої поведінки лежить в області неврології, психіатрії або навіть ендокринології. В такому випадку хороший психолог скаже вам про це. Наприклад, під час проблем з щитовидної залози в жінок виникає гормональний дисбаланс і псується характер. Тому, якщо Ви помітили, що почали дратуватись з дурниць, перше, що вам слід вжити – пройти обстеження в ендокринолога.


Ви пережили психологічну травму

Це може бути смерть близької людини, розлучення, важка недуга або фізична травма. Пост-травматичний синдром зустрічається в жертв терактів, в тих, хто був на війні. Нерідко люди роками не можуть оговтатися від ситуації, що їх «притиснула», навіть коли реальні наслідки давно позаду. Ви постійно повертаєтеся до того, що вас травмувало, буквально зациклені на цьому. Це, зазвичай, погіршує якість життя, заважає людині рухатися далі, розвиватися.

Психолог здатний допомогти вам «завершити» ситуацію, яка травмувала, та відшукати новий сенс в житті. Якщо постійно виникають тривожні стани, панічні атаки, проблеми зі сном, то необхідна допомога психотерапевта. Хороші результати під час лікуванні після-травматичних станів дає гіпноз. Ви знов переживаєте ситуацію і навчаєтесь з нею упоратися.

В вас «медична» депресія

Кожен з нас час від часу сумує або хандрить. Цей стан нерідко в ужитку називають депресією. Зазвичай в якості «ліків» радять розвіятися, поїхати абикуди відпочити, розважитися, зайнятися шопінгом. але такі заходи здатні допомогти лише під час звичайної хандри. Дипресія – це розлад нервово-психічного характеру, викликаний зниженням в організмі вироблення так званих «гормонів радості».

Не завжди депресія є результатом якихось реальних негативних ситуацій. Вона може стати, наприклад, наслідком накопичився стресу. Скажімо, людина перевантажена на роботі, трудиться без свят і вихідних, і так триває роками – але раптом бац! – і як лампочку вимкнули… Адже нервова система не залізна!

Може депресія розвинутися і після травми або втрати. Спочатку людина гостро переживає, але усе минулося, і всередині – тільки порожнеча.

Як зрозуміти, що в вас «справжня» депресія? В такому стані усе буквально валиться з рук. Часто люди, які знаходяться в депресії, цілими днями лежать на ліжку, відвернувшись до стіни. Вони не встають з ліжка, не одягаються, не зачісуються, не ходять на роботу, ані з ким не спілкуються, навіть не їдять. Цікавість до життя повністю відсутня. І ніякі розваги тут не допоможуть. Звісно, можуть бути як більш, так і менш тяжкі форми депресії.

Звертатися до психолога даремно, хіба що на більш пізніх етапах, коли починається «одужання». Тут вимагається лікар-психіатр, який пропише вам схему прийому препаратів. Вони допоможуть відновити гормональний баланс. Корисно так само паралельно пройти курс психотерапії.


У вас соціофобія

Якщо Вам потрібно кудись поїхати, виступити з доповіддю або навіть просто сходити в кав'ярню, Ви відчуваєте страх і паніку. Напад паніки може викликати навіть безневинне питання зустрічного, котра година або як пройти за потрібною адресою. Самі Ви, як правило, соромитеся звернутися до оточуючих з питаннями навіть в випадку гострої необхідності. Вам складно спитати дорогу або на який зупинці вийти, спитати в магазині про наявності того або іншого товару. Навіть виклик лікаря, сантехніка або електрика стає для вас тортурами…

Під час спілкування Ви починаєте червоніти, заїкатися і навіть задихатися, можете випробовувати запаморочення, нудоту, в вас трясуться руки, вас кидає то в жар, то в холод. Іноді Ви можете навіть заплакати…

Під Час соціофобії рекомендується пройти курс психотерапії, якщо вона приймає тяжкі форми — призначаються додатково ще і лікарські препарати – бета-блокатори, антидепресанти, що знижують почуття страху та прибирають фізіологічні симптоми паніки.


Ви відчуваєте хворобливі симптоми з невідомих причин

Наприклад, в вас болять ті або інші органи, але під час оглядів лікарі нічого не знаходять. Не виключено, що біль носить психосоматичний характер. Так, причиною головного болю може бути накопичене роздратування, живіт може хворіти від страхів, плечі і шия – від вантажу взятої на себе зайвої відповідальності, руки і ноги – від небажання щось робити, кудись йти…

Психотерапевт допоможе вам виявити, що вас гнітить, і в більшості випадків після цього больові відчуття минають.


Джерело:
602